Wednesday, August 2, 2017

Portugal - Lisbon, Porto

Hej hej!
   Jeśli chodzi o zdjęcia, będzie to najobszerniejszy post ze wszystkich jakie dotychczas tu umieściłam. W sobotę wróciłam z Portugalii. Kto śledzi mojego INSTAGRAMA wie, że spędziłam tam dwa tygodnie. Pierwszy w Lizbonie, a drugi w Porto. Portugalia jest piękna, bardzo urokliwa. Jednak mimo wszystkich jej zalet ciągle przegrywa u mnie z Hiszpanią.
   Jeśli ktoś z Was zastanawia się nad wyjazdem - polecam. Ceny jak to zazwyczaj w krajach z euro nie są niskie. Mimo to, Portugalia jest tańsza od (na przykład) Włoch.
   Na ulicach jest bardzo dużo bezdomnych i żebraków. Ciężko wypić kawę lub zjeść posiłek przy stolikach na zewnątrz, ponieważ po kilku minutach zostanie się otoczonym przez ludzi proszących o pieniądze. Chyba pierwszy raz spotkałam się z tak nasilonym żebractwem. Nie chodzi o jakieś obrzydzenie, po prostu jestem zdziwiona, ponieważ myślałam, że Tunezji nic w tym nie pobije.
   Plaże są cudowne. Znajdziecie piaszczyste i kamieniste. W Porto wiał tak silny wiatr, że wszystko było pokryte piaskiem. Dosłownie, po całym dniu na plaży wyglądałyśmy jak "piaskowe ludki".
   Jeśli chodzi o to, gdzie najlepiej zjeść, my postawiłyśmy w tym roku na różne sieciówki, nawet te "ichnie". Na mieście, szczególnie w Lizbonie, ciężko dostać obiad za na przykład siedem euro (dla jednej osoby). Co innego w Porto, tam było znacznie taniej, za siedem euro można było zamówić zestaw z piciem, ale oczywiście ciągle mówimy o knajpkach na mieście. W sieciówkach fast foodowych albo coś typu "jedzenie na wagę" - już na dziesięć euro kupiło się posiłek z piciem dla dwóch osób.
   Zazwyczaj na wyjazdach nie korzystamy z transportu miejskiego, chodzimy na nogach. Najwięcej przeszłyśmy ponad dwadzieścia kilometrów, wybrałyśmy się wtedy z centrum Lizbony do dzielnicy Belem.
   Z Lizbony do Porto przejechałyśmy pociągiem. Trochę ponad trzy godziny, cena biletu to około dwadzieścia pięć euro. Można zakupić również bilet ulgowy, dostępny dla osób poniżej dwudziestego trzeciego roku życia, wtedy jest to koszt około osiemnastu euro (na tej trasie).
   W Portugalii to pieszy mają pierwszeństwo, a przynajmniej w tych miastach, które odwiedziłyśmy. Przy przechodzeniu przez ulicę, nawet na czerwonym świetle dla przechodniów, auta zatrzymają się i ustąpią. Nie zawsze, ale zazwyczaj.
   Jeśli chodzi o zakupy ciuchowe to moim zdaniem bardziej się opłacają. Szczególnie tania jest u nich Zara. Powiedzmy, że na wyprzedaży znajdzie się coś fajnego za sześć euro, przeciętnie kanapka kosztuje trzy euro, więc to koszt dwóch kanapek. Nawet bielizna takich marek jak Intimissimi jest kilka, czy tam kilkanaście złotych tańsza (po przeliczeniu na polskie).
   W Portugalii można się spotkać z dużą ilością Brytyjczyków i Francuzów. Nas, przez to że obydwie jesteśmy blondynkami, mylili z Norweżkami, Szwedkami, a czasami Niemkami. Nawet podczas rozmowy z ludźmi, kiedy dochodziło do pytania "where are you from?" większość była zdziwiona odpowiedzą.
   Nasz pierwszy hotel w Lizbonie znajdował się w samym centrum. Położenie idealne, warunki trochę gorsze. Wielkość pokoju mogę porównać do mojego, chociaż nie. Ten hotelowy był mniejszy. Miał rozmiar mojego razem z łazienką. Następny hotel w Porto był świetny! Nowoczesny, czyściutki, z klimatyzacją i prysznicem wielkim jak cała łazienka w poprzednim. Niestety mamie nie podobała się lokalizacja, był oddalony od centrum o pięć kilometrów. Ja lubię długie spacery.
   Jeśli macie jakieś pytania związane z wyjazdem do Portugalii możecie śmiało zadawać je w komentarzach pod tym postem lub pisać do mnie w wiadomościach prywatnych na instagramie lub facebook'u.
Buziak!

 Body / Body suit - Zara
Sukienka / Dress - Sinsay 
Torebka / Bag - Primark
Spodenki / Shorts - H&M
Okulary / Glasses - Primark
Buty / Shoes - Adidas 
Kombinezon / Jumpsuit - Zara
Okulary przeciwsłoneczne / Sunglasses - Calvin Klein Jeans
Torebka / Bag - Primark
Kolczyki / Earrings - Primark

 Top - Zara
Szorty / Shorts - Sheinside
Torebka / Bag - Primark
Okulary / Glasses - Primark
Kolczyki / Earrings - Primark
Przypinka / Pin - Local Heroes"Sukienka" / "Dress" - Zara
Spodenki / Shorts - H&M
Bikini - H&M
Okulary / Glasses - Primark


Sukienka / Dress - H&M
Torba / Bag - Reserved
Kurtka / Jacket - Cropp
Buty / Shoes - Vans
Sukienka / Dress - Zara
Top - Zara
Skarpetki / Socks - Tezenis
Buty / Shoes - Adidas
Okulary / Glasses - Primark
Kolczyki / Earrings - Primark


  Koszulka / T-shirt - Zara

 Okulary przeciwsłoneczne / Sunglasses - Primark
Bikini - H&M
Spodenki / Shorts - Sheinside
Przypinka / Pin - Local Heroes 


  Stanik / Bra - Victoria's Secre
Sukienka / Dress - Sinsay
Buty / Shoes - Adidas
Torba / Bag - H&M
Okulary / Glasses - Primark

 

2 comments: